Sangskriverkoncert på Musikkonservatoriet

På Kulturskolen arbejder vi meget med den kreative proces – og vores elever skriver masser af gode sange. Nogle af sangene kommer snart på CD, når vi skal have release på sangskriverprojektet Èn af Os.

Indtil da lader vi os inspirere af dem, der er kommet lidt længere på deres musikalske vej. Den 24. april  tager vi til koncert med de nyslåede sangskrivere fra Sangskriver linjen på Det Rytmiske Musikkonservatorium og Det Kongelige Danske Musikkonservatoriums symfoniorkester.

Det bliver en dag i kreativitetens tegn – og vi glæder os især til at høre, hvordan de blander genrerne fra den rytmiske og klassiske verden.

Alle er velkomne til koncerten, der er gratis adgang.

 

Dato: Søndag den 24. april 2016
Tidspunkt: kl. 15:00 – 16:15
Sted: Konservatoriets Koncertsal, Julius Thomsens Gade 1

Læs mere på Musikkonservatoriets hjemmeside